Apie projektą |  Kontaktai    

 

Panevėžys atsinaujina!

147617811062043

 

Po kelerių metų Panevėžys turėtų atskleisti savo stilių, originalumą ir unikalumą. Gavus ES investicijų, ketinama sutvarkyti jau keliasdešimt metų netvarkytas teritorijas.

 

Artimiausius penkerius metus panevėžiečiams ir miesto svečiams nereikėtų nustebti įvairiose miesto vietose išvydus užrašus „Panevėžys atsinaujina. Atsiprašome už laikinus nepatogumus". Tai laikas, kai žengiami realūs žingsniai keičiant miestą: pradedami įgyvendinti ES lėšomis finansuojami „Urban" projektai, kuriems ruoštasi jau ne vienus metus.
Prieš atliekant didžiulius darbus, norima išsiaiškinti, koks turėtų būti miesto veidas, išskirtinumas. „Itin svarbu, kad visi projektai sietųsi vieni su kitais, vyrautų vientisas stilius. Šis atsakingas darbas patikėtas architektams. Architektūrinėms idėjoms išrinkti bus skelbiami konkursai. Savivaldybė tikisi sulaukti originalių pasiūlymų, kurie suvienytų ir pagyvintų Senvagę, Skaistakalnio parką ir Juozo Čerkeso-Besparnio sodybą, autobusų stoties teritoriją ir Laisvės aikštę su prieigomis", – sako Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas.
Pasak jo, būtina atsakyti į klausimus, kas artimiausius 20 metų džiugins panevėžiečius, kaip padaryti, kad miestas būtų savitas, patrauklus ir patogus čia gyvenantiems žmonėms.
Specialistai teigia, kad žmogaus aplinka formuoja jo kultūrinę aurą, estetinį suvokimą, skonį. Be to, savame mieste jausdamasis maloniai ir saugiai, žmogus juo pasitiki. Tuomet kuriasi veiklios bendruomenės, tai matydamas atgyja ir verslas, ypač smulkusis. Taip miestui atsiveria visiškai netikėtos erdvės ir galimybės.

 

Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.

Juda į priekį

Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, ketindamas investuoti ES lėšas naujuoju paramos laikotarpiu Panevėžys labiausiai pažengė rengdamas J. Janonio gatvės prieigų sutvarkymo projektą. Svarbu, kad šiame pramonės mikrorajone veikia nemažai įmonių, o jose darbuojasi daug panevėžiečių. J. Janonio gatvėje intensyvus automobilių eismas, jį dar apsunkina šalikelėje palikti automobiliai. Problema bus išspręsta įrengus automobilių stovėjimo vietas. Dviračių mėgėjai galės patogiau pasiekti darbovietes – bus atnaujinti pėsčiųjų bei dviračių takai, autobusų stotelės, eismo saugumo priemonės, apšvietimas. Pagerinus infrastruktūrą, atnaujinus želdynus, pastačius mažosios architektūros elementų, gatvė taps patrauklesnė ir saugesnė.

Savivaldybė pasirengusi teikti ir Kultūros bei poilsio parko projektą. Už daugiau nei 3 mln. eurų planuojama sutvarkyti ne vien želdinius, bet ir takus, įrengti daugiafunkces ir kitokias aikšteles, sutvarkyti upelį ir Nevėžio pakrantę.
Jau pasistūmėjo ir Bendruomenių rūmų prieigų projektas. Numatyta sutvarkyti Kranto gatvės, kultūros centro aplinką – žaliąsias erdves, takus, pėsčiųjų tiltą ir kt. Taigi atsiras jauki poilsio ir švenčių vieta.
„Neliks pamiršti ir Bendruomenių rūmai. Kadangi „Urban" lėšų neleidžiama skirti kultūros įstaigoms remontuoti, ieškosime finansavimo per kitas programas", – sako T. Jukna.

Dar vienas laukiantis projektas – Nevėžio upės ir jos pakrančių sutvarkymas nuo Stoties gatvės iki Nemuno gatvės tilto. Šioje gražioje atkarpoje planuojama įrengti aikšteles šunų mylėtojams ir sporto mėgėjams, modernizuoti apšvietimą, pakrantėje augantį miškelį paversti nedideliu parku, atnaujinti dviračių ir pėsčiųjų takus.

 

Gerina gyvenimo kokybę

Savivaldybė turi ir daugiau planų, kaip pagerinti žmonių gyvenimo kokybę, spręsti įsisenėjusias problemas.
Po daugelio metų nuo žodžių pereita prie darbų – kaip alternatyva gatvei mieste įkurtas Atvirasis jaunimo centras. Tai įstaiga, kurioje sau patinkančia veikla užsiims miesto jaunuoliai. Jie galės susitikti, bendrauti su kitais jaunais žmonėmis, klausytis muzikos, dalyvauti sporto užsiėmimuose, mokytis ar dirbti. Čia paslaugos jaunimui bus teikiamos nemokamai.
Bene didžiausias iš šių metų gatvių infrastruktūros gerinimo darbų – J. Tilvyčio gatvės (nuo Klaipėdos gatvės iki V. Alanto gatvės transporto žiedo) remontas. Iš pradžių ketinta gatvę atnaujinti dviem etapais – šiais ir ateinančiais metais. Viešųjų pirkimų konkursu sutaupius apie 250 tūkst. eurų, darbai bus atlikti jau šiemet. Bus pakeistas J. Tilvyčio gatvės pagrindas, asfaltuojama, įrengtos eismo saugumo priemonės, atnaujintas apšvietimas, lietaus nuotekų tinklai, trinkelėmis iškloti šaligatviai. Iš viso bus nutiesta apie 1,5 km naujo asfalto.

Šiemet Savivaldybė pasieks daugiabučių įvažų atnaujinimo rekordą – jų bus sutvarkyta beveik 50. Gražės ir 15 švietimo įstaigų įvažos.
Iš esmės atsinaujins iki šiol kapitalinio remonto nemačiusi Gamtos mokykla. Bus modernizuojamas ir šiltinamas stogas, fasadas, keičiami langai, durys, remontuojami pamatai, įrengta žaibosauga, šildymo, vėdinimo, apšvietimo sistemos, atnaujinti lietaus, buitinių nuotekų, elektros tinklai, nutiestas vandentiekis bei kita. Visus suplanuotus darbus ketinama baigti kitąmet.
„2016-aisiais nemažai dėmesio skirta vaikų žaidimo bei sporto aikštelėms. Pirmąkart po daugelio metų pereinama prie realių darbų – bus šalinamos pavojų keliančios žaidimo aikštelės, įrengta naujų. Gerės 17 sporto aikštynų būklė", – sako T. Jukna.


Planuojami kiti panevėžiečių gyvenimo kokybę užtikrinsiantys darbai – J. Basanavičiaus gatvės kolektorių renovacija, naujų lietaus vandens surinkimo ir nuotekų sistemų įrengimas Rožyne, komunalinių atliekų rūšiavimo infrastruktūros atnaujinimas, oro taršos mažinimo, darnaus judumo plano projektai bei kiti. Tam siekiama gauti ES investicijų.

Miesto meras R. Račkauskas

 

Unikalus meno centras

Džiugi žinia kultūros ir meno gerbėjams – Panevėžyje atsiras analogų Lietuvoje neturintis objektas – Stasio Eidrigevičiaus menų centras. Tad jam įkurti menininkas pasirašė ketinimų protokolą su meru R. M. Račkausku.

Centras taptų gausiai lankomu miesto simboliu, tad jam keliami aukšti reikalavimai. Jis veiktų kaip interaktyvi daugiafunkcė bendravimo erdvė, kur būtų galima susipažinti su vieno žinomiausių šiuolaikinių lietuvių dailininkų darbų ekspozicija, parodomis, dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse ir panašiai.
Planuojama įrengti modernias funkcines zonas, poilsio erdves, atviro tipo skaityklą, dailės studiją, universalią daugiafunkcę salę-forumą ir kitką.
Menų centro įkūrimo procesas turėtų įsibėgėti jau kitais metais.

 

Daiva Savickienė