Apie projektą |  Kontaktai    

 

Iššūkiai alaus pramonei

Alaus rinka Lietuvoje per šių metų devynis mėnesius traukėsi apie 6 proc. ir tai lėmė emigracija, senstanti visuomenė bei augantys akcizo mokesčiai.

Marijus Kirstukas KTG

 

„Šiuo metu alaus gamintojų sektorius išgyvena radikalių pokyčių laikotarpį, o prognozes, jog kitais metais ši rinka ir toliau pastebimai trauksis, stiprina tai, kad viešumoje pastaruoju metu labai aktyviai bandoma neigiamai vaizduoti visą alaus gamintojų veiklą",– vakar surengtoje spaudos konferencijoje teigė Marijus Kirstukas, „Kalnapilio- Tauro grupės" generalinis direktorius.
„Kalnapilio-Tauro grupė", kurios viena gamyklų veikia ir Panevėžyje, pranešė, kad per tris šių metų ketvirčius įmonė pardavė 10 proc. daugiau produkcijos, tačiau pajamos augo 2 proc., iki 42,5 mln. eurų. Bendrovės trijų ketvirčių pelnas neatskaičius mokesčių, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, mažėjo ir sudarė 716 tūkst. eurų. Pagrindinės pelno mažėjimo priežastys – besitraukiantis alaus pardavimas vietinėje rinkoje, išaugusi produkcijos savikaina, atlyginimų augimas bei gerokai padidėjusios investicijos į gamybos įrangą ir logistikos procesų tobulinimą.

 

Tarp gerų naujienų – didėjanti nealkoholinių gėrimų paklausa, atsigaunanti Rusijos rinka bei nauja eksporto kryptimi tampanti Kinija. Per devynis šių metų mėnesius grupė pardavė beveik 10 mln. litrų gėrimų. Bendrovės alaus produktų eksportas per tris šių metų ketvirčius didėjo daugiau nei 30 proc.
Tačiau vidaus rinkoje alaus gamintojų laukia dar didesni iššūkiai, ypač naujajai valdančiajai daugumai deklaravus ketinimus suvienodinti visoms alkoholio rūšims taikomus akcizo mokesčius. Europos Sąjungos politika yra taikyti mažesnius mokesčius silpnesniems fermentuotiems alkoholiniams gėrimams, kad būtų mažinamas stipriųjų distiliuotų gėrimų vartojimas. Lietuvoje stipriųjų gėrimų dalis, vertinant pagal vienam gyventojui tenkančią absoliutaus alkoholio dalį, jau dabar sudaro 38,7 proc. ir ji didėja. Alaus ir ypač vyno vartojimas krenta, o kylančios šių gėrimų kainos tokią tendenciją tik sustiprins. Jei politikai suvienodintų visų gėrimų rūšių akcizus šiandien, alus brangtų dvigubai.
„Kalnapilio-Tauro grupė" išskiria keletą pagrindinių veiklos strateginių krypčių, kurios bus aktualiausios ateinančiais metais, kai alaus gamintojų rinką, tikėtina, ir toliau veiks ilgametės neigiamos tendencijos, griežtėjantis veiklos reglamentavimas ir draudimai.


„Mes įpratę veikti operatyviai, persiorganizuoti, kai keičiasi sąlygos ar vartotojų įpročiai. Vis dėlto turime ilgalaikius strateginius tikslus nuosekliai investuoti į gamybos ir technologijų atnaujinimą, energijos taupymą, vadinamuosius „žaliuosius" sprendimus ir kategorijų diversifikavimą", – sakė M. Kirstukas. Šiemet vien į gamybos ir technologijų atnaujinimą įmonė jau investavo daugiau nei 2 mln. eurų. Planuojama, kad kitais metais investicijos išliks tokios pat.

 

„Sekundės" inf.