Apie projektą |  Kontaktai    

 

Rajonui svarbūs tiek gigantai, tiek mažieji

meras Zagunis Povilas 1 Custom

 

Panevėžio rajono geografinė padėtis labai patogi pusantro šimto kilometrų nuo tokių Baltijos regiono centrų kaip Ryga, – nutolęs maždaug Vilnius ar Kaunas, jis neretai sulaukia vertinančio ir įdėmaus verslininkų žvilgsnio.


Įvairiausia veikla


Statistikos departamento duomenimis, šių metų pradžioje rajone buvo įregistruotas 1661 verslo subjektas. Daugiausia jų užsiėmė didmenine ir mažmenine prekyba, variklinių transporto priemonių ir motociklų remontu – 349, kita aptarnavimo veikla – 276, apdirbamąja gamyba – 177. Šių metų
pradžioje rajone daugiausia veikė įmonių, kuriose dirbo iki 4 darbuotojų – 540. Statistika rodo, kad rajone vyrauja smulkusis ir vidutinis verslas, tačiau galima didžiuotis, kad yra susidomėjusių ir verslo gigantų.
Savo veiklai plėtoti Panevėžio rajoną pasirinko tokios įmonės kaip UAB „Palink“, čia įkūrusi kulinarijos cechą, tai pat „Dominari“ grupė, vienas didžiausių Baltijos šalyse „Idavang“ priklausantis Pasodėlės kiaulininkystės kompleksas ir kt. Pasak Panevėžio rajono mero Povilo Žagunio, tai tokios įmonės, kurios savo sukuriamu produktu reikšmingos ne vien Panevėžio rajonui, bet ir visai šaliai. Tačiau, jo teigimu, ne ką mažiau svarbios gaminančios, prekiaujančios, teikiančios pačias įvairiausias paslaugas mažos bei vidutinės įmonės.
„Mums smagu, kad rajone yra nemažai įmonių ir, svarbiausia, kad jos yra veiklios“, – džiaugiasi rajono meras.
Žemės ūkio veikla garsėjančiame krašte dirba ir ne viena transporto įmonė. Be to, čia ne vienus metus veikia tokios maisto gamybos bendrovės kaip „Alksnio dūmas“, perdirbanti mėsą, žuvų perdirbimo įmonė „Grundalas“, konditerijos gaminių kepykla „Link Molainių“, daugelio lietuvių pamėgtos duonos Radviliškių kaimo kepykla ir daug kitų. Pasak mero, įmonių rajone yra bet
kurioje vietoje. Vienos jų, kad ir žmonių skaičiumi gana nedidelės, pasiekia nemenką apyvartą, kitos – mažesnę. Ne vienos įmonės produkcija nukeliauja į tolimiausius ne tik Europos, bet ir viso pasaulio kampelius.
Kadangi Panevėžio rajonas įsikūręs geografškai palankioje vietoje, nuolat traukia investuotojų žvilgsnius. Juk atstumas iki artimiausio Klaipėdos uosto – vos pustrečio šimto kilometro. Be to, rajone driekiasi puikus kelių tinklas, yra tarptautinė „Via Balticos“ magistralė, jungianti ne vieną Europos šalį. Verslui atsiranda ir nauja patraukli galimybė – „Rail Balticos“ greitojo traukinio vėžė. Pasak P. Žagunio, jau galutinai nuspręsta, kad ji drieksis Panevėžio rajono teritorija, čia numatyta ir krovinių stotis. Šiuo metu vyksta projektavimo darbai, žemės paėmimo iš savininkų ir kitos procedūros. Tikimasi, kad netolimoje ateityje europinę vėžę išnaudos verslas.

Midene 02 Custom

 

Patraukli vieta


Pačios įmonės taip pat palankiai vertina verslo aplinką rajone. Meninės keramikos įmonė „Midenė“ Panevėžio rajone veikia kone ketvirtį amžiaus. Bendrovės vadovas Gražvydas Žegulis sako pats gyvenantis rajone, tad ir įmonę įkūręs ten. Jis įžvelgia vietos pranašumų. Tuo metu, kai kūrėsi,
rajone buvo pigesnė nuoma. Jo žiniomis, ir žemės mokesčiai skiriasi nuo miesto. Gamybos įmonei, turinčiai daug pastatų, tai aktualu. Dembavoje pagaminta produkcija iškeliauja po visą pasaulį.
„Nesvarstėme kraustytis kitur, nes iškelti gamybą į kitą vietą nėra paprasta. Tam reikia didelių investicijų“, – sako G. Žegulis ir priduria, kad tam nebuvo reikalo.
Šiuo metu „Midenėje“ ir antrinėje jos įmonėje „Molio namukas“ dirba daugiau nei 60 žmonių. Iš jų bene pusė – rajono gyventojai.
Apie du dešimtmečius veikiančios UAB „Šaldymo technologijos“ veikla – pramoninė šaldymo įranga, montavimas, remontas, priežiūra ir pan. Be to, įmonė turi nuosavus šaldytuvus ir dirba tarsi nedidelis logistikos centras – šaldo ir sandėliuoja maisto produktus. Šiuo metu bendrovė dirba ne tik
visoje Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Norvegijoje.
Įmonės direktorius Tomas Taminskas sako, kad veikla – specifnė. Ką tik įkurta bendrovė veikė savininko namuose, o vėliau persikėlė į kitą vietą.
„Mieste tokio pobūdžio pastatai mums netiko ir buvo brangūs. Apskritai rajone ir žemės daugiau, ir galimybės plėstis didesnės“, – vardija pranašumus.
Be to, ir vieta patogi, lengvai pasiekiama – nuo aplinkkelio vos 400 metrų.
Logistikos centrui tai puikiai tinka. Kita veikla – įrenginių montavimas, remontas ir kt. –nereikalauja išskirtinės vietos. Pasak T. Taminsko, visas darbas vyksta pas klientus, tad didelio skirtumo, kur pagrindinis biuras ir dirbtuvės, nėra. Kai kurie mokesčiai taip pat patrauklesni rajone.
Įmonėje šiuo metu dirba devyni žmonės. Direktoriaus teigimu, kaip ir visoje Lietuvoje, susiduriama su darbuotojų problema.
Bedarbių kaip ir yra, tačiau galinčių gerai dirbti rasti gana sudėtinga.

 

Pagalba verslui

 

 

Rajono mero P. Žagunio teigimu, puiku, kai rajone steigiasi naujos įmonės ar plečiasi senosios, ir svarbiausia yra ne nauda, kurią gauna rajonas, o tai, kad žmonės turi galimybę gauti darbo, turėti pragyvenimo šaltinį. Tiesa, kaip ir visoje Lietuvoje, susiduriama su paradoksu – žmonės skundžiasi darbo vietų stygiumi, verslininkai – darbuotojų trūkumu. Pusiausvyros nėra ir rajone. Kita vertus, yra ir išeičių.
Panevėžio rajono įmonėse dirba žmonių ne tik iš aplinkinių rajonų, bet ir, pavyzdžiui, iš Vilniaus, Šiaulių.
Rajono savivaldybė stengiasi sukurti patrauklias sąlygas verslui plėtoti.
„Mes stengiamės, kad verslo įmonėms būtų sudarytos maksimaliai palankios sąlygos tiek, kiek leidžia savivaldą kontroliuojantys įstatymai“, – sako meras.
P. Žagunio teigimu, įvairios rinkliavos, verslo liudijimai kainuoja minimaliai. Jau ne vienus metus rajono įmonės moka ir minimalų įstatymų leidžiamą turto mokestį – 0,3 proc. Pasak mero, savivaldybė kiek gali ieško būdų pagelbėti verslui plėsdama infrastruktūrą, inžinerinius tinklus
ar kelius privažiuoti. Prireikus konkrečios pagalbos, įmonės gali drąsiai kreiptis į savivaldybę ir bus ieškoma konkrečių sprendimų.
„Viską darysime, kad tai įmonei būtų teikiama pagalba tiek, kiek leidžia įstatymas“, – sako jis. Pasak mero, rajono savivaldybė turi paruošusi ir visus planavimo dokumentus – bendruosius ir specialiuosius planus. Taip galima užtikrinti, kad planavimo dokumentai būtų išduoti per trumpiausią įstatymų leidžiamą laiką.
Siekiant paskatinti bendroves ir atkreipti dėmesį, kad jos pastebimos, jau tapo tradicija kasmet vėlų rudenį surengti geriausios Panevėžio rajono įmonės rinkimus.
Šiųmečių kandidatų sąrašas – netrumpas, tad komisijai teks sunki užduotis išrinkti pačias verčiausias.