Apie projektą |  Kontaktai    

 

Gyventojai džiaugsis, o verslas?

raiil-baltica2 Custom

 

Skaičiuojama, kad, užbaigus europinio geležinkelio vėžę per Baltijos šalis, ja gabenamų krovinių srautas per pirmus metus galėtų išaugti šešis kartus.

 

„Rail Baltica" šiuo metu tiesiama šalia Kauno, ir šio miesto pramonės įmonės jau yra susidomėjusios galimybe atsivesti geležinkelio atšakas iki savųjų gamyklų.
Panevėžio regionui reikės šiek tiek palaukti – „Rail Balticos" geležinkelis Panevėžio apylinkėse bus
pradėtas tiesti 2021 m., o 2025-aisiais vėžė turėtų būti užbaigta visose Baltijos šalyse.
Miesto infrastruktūros laukia pokyčiai. Kol kas aiškiausia yra keleivių vežimo perspektyva. „Bus nutiesta moderni geležinkelio linija, kuria traukiniai kursuos iki 240 km/val. greičiu. „Rail Balticai" pasiekus Panevėžio keleivių stotį, regiono gyventojams atsiras galimybė patogiai ir greitai keliauti į kitų valstybių sostines: Taliną, Rygą, Varšuvą", – sakė įmonės „Rail Baltica Statyba" direktoriaus pavaduotojas Mantas Kaušylas.

 

Tarptautinės audito bendrovės EY atliktoje sąnaudų ir naudos analizėje teigiama, kad europinės vėžės socialinė ekonominė nauda apytiksliai siektų daugiau nei 16 mlrd. eurų. Skaičiuojama, jog išsipildžius prognozuojamam scenarijui „Rail Baltica" 2026 m. bus vežama apie 2 mln., 2030 m. – 13,7 mln., o 2055 m. – maždaug 20 mln. tonų krovinių. Bent dalis šio krovinių srauto atnešamų pinigų galėtų pasiekti Aukštaitijos sostinę.
Specialiajame „Rail Balticos" projekto plane atsirado vietos tik Panevėžio keleivių stočiai, todėl, norint padidinti regiono verslo galimybes, veiksmų tektų imtis pačiam miestui. Intermodalinio geležinkelio krovinių terminalui Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės numatė žemės šalia Gustonių ir įteisino šių sklypų statusą. Toks terminalas integruotų rusišką bei europinę vėžes, būtų patogus konteineriams ne tik perkrauti iš vieno traukinio į kitą, bet ir išskirstyti panaudojant kelių transportą.
Tačiau terminalas šalia miesto galėtų atsirasti tik esant pakankamam krovinių srautui ir atėjus potencialiam investuotojui.
Panevėžio krašto pramonininkų asociacijos vadovas Mantas Gudas tikino, kad pramonininkus šis projektas domina, nes europiniu geležinkeliu būtų patogiau transportuoti mieste pagamintą produkciją:  „Diskutavome, ar Panevėžiui reikalingas terminalas, ir bandėme skaičiuoti bendrą krovinių srautą. Nėra abejonės, kad tai naudingas projektas, jis pritrauktų investuotojų į Panevėžį."
Terminalo galimybių studijoje numatyta, jog bendra tokio projekto kaina siektų apie 15 mln. eurų, į
išlaidas įskaičiuojant geležinkelį, terminalą, komunikacijas ir inžinerinius tinklus.